Radosti a starosti

Dětské zoubky

Nejsem odborník ani zubař, přesto si vám dovolím napsat, jak se u nás staráme o dětské zuby. Tohle téma vás zajímalo i v anketě na mém Instagramu.

Už od miminek se doporučují prstové kartáčky. Ten jsme doma také měli, ale přiznám se, že jsme ho moc nepoužívali. Kolem prvního roku už měli kluci vždy svůj kartáček a začínali jsme s čistěním zoubků. Nechávám je chvíli, ať si čistí zuby sami a pak vždy pořádně dočišťuji já nebo manžel (všem třem dětem). U nejstaršího Kubíka používáme na dočištění i mezizubní kartáček nebo zubní nit. Osvědčila se nám i dentální párátka.

Co se tyče zubních past, tak kupuji různé, ale vždy vhodné pro dětské zuby (momentálně máme Dětský zubní gel z DM Alverde, často kupuji dětský Elmex). Učím děti, že čištění zubů není o množství pasty na kartáčku! Některé dny čistíme i bez pasty…

Ještě vám dám tip na hezkou pohádkovou knížku k tématu: Velké čištění zubů v ZOO (nakladatelství Fragment). Je to veselá knížka plná zvířátek se špinavými zuby, samozřejmě s dobým koncem, kdy zvířátka pochopí, že mít čisté zuby je dobrá věc. Koupila jsem ji hlavně kvůli Jonáška, který neměl čištění zubů moc rád. Knížka obsahuje i velký plakát (s postupem jak čistit zoubky), který jsme měli nějakou dobu nalepený v koupelně…

Také nezapomínejte děti od mala zvykat na zubaře! První návštěvy jsou spíše jako seznámení s prostředím ordinace. Naše děti absolvovaly svou první zubní prohlídku vždy kolem prvního roku. Momentálně chodíme pravidelně na preventivní prohlídky každých 6 měsíců. Prevence je opravdu důležitá, u dětí obzvlášť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *