Cestujeme

Baltské moře s dětmi

Do Polska k moři už jsem chtěla dávno, letos to konečně vyšlo. Napíšu vám moje dojmy a také tipy, co tam stojí za to vidět… Po Polsku cestujeme rádi, nemám tady jazykovou bariéru jako jinde a to je pro mě velké plus – domluvit se téměř jako doma.

Ubytování jsme vybírali necelý týden před odjezdem, v hlavní sezóně a na poslední chvíli už byl výběr hodně omezený. Ubytovali jsme se v Sopotech, konkrétně v Aqua House Sopot. Hotel byl čistý, personál milý a ochotný a musím pochválit snídaně. Ovšem pokoj byl pro nás celkem malý, chyběl nám výtah (kvůli kočárku), restaurace byla mimo provoz a na pláž vedlo 105 schodů. Naopak výhodou bylo umístění hned vedle aquaparku, který jsme navštívili dvakrát. V hotelu je dostačující dětský koutek, nové venkovní hřiště a nafukovací atrakce. To jsme ocenili denně.

Pláž u Baltu je písečná a široká, pro děti ideální (spíše pro ty, které nejedí písek). Za poplatek si můžete zapůjčit lehátka, křesílka i typické paravany proti větru. Moře je tady samozřejmě studenější, ale my jsme chytli zrovna teplejší počasí a teplota vody byla 21-22 stupňů. Řasy ve vodě nebyly, ale moře má jinou barvu, než je člověk zvyklý třeba z Chorvatska.

My jsme ovšem nezůstali jen na pláži a místní hromadnou dopravou jsme se vydali i do Gdaňska a Gdyně – dohromady tvoří takzvané Trojměstí.

Všechna tři města jsou turistická centra, lidí tady bylo opravdu hodně. Restaurace a kavárny na každém kroku. Stánky se suvenýry místními i “čínskými” také neminete, i kdyby jste chtěli. Já jsem si neodpustila baltskou klasiku a koupila jsem si jantarový náramek i prstýnek.

A co si představíte, když se řekne polská kuchyně? Nesmí chybět červená řepa, kopr všude, salát ze zelí surowka, ryby normální i kyselé a sladké gofry se šlehačkou. Určitě si v restauracích vyberete něco, co vám bude chutnat. Ryb měli všude na výběr několik druhů – od klasické tresky (dorsz) po méně obvyklého platýse (flądra), většina restaurací má v nabídce i rybí prsty nebo lososa. Kdo se ryb bojí, dá si pizzu nebo hamburger!

Co jsme stihli za pět dní vidět a navštívit?

Molo v Sopotech – nejdelší dřevěné molo v Evropě, měří přes 500 metrů. Platí se tady vstupné, ale v řádu desetikorun. Nečekejte, že na molu budete sami, je to tady hlavní atrakce. Na konci mola je přístav a odtud jezdí lodě třeba na známý poloostrov Hel.

Aquapark v Sopotech – menší aquapark s atrakcemi pro malé i větší děti. Najdete tam vnitřní i venkovní brouzdaliště, několik tobogánů.

Centrum města Gdaňsk – typické jsou tady hanzovní domy, které lemují vodní kanály. Město je jedno z nejstarších a také největších v Polsku. Památek tady najdete nespočet. My jsme to s dětmi pojali jako takovou procházku, viděli jsme různé lodě plující po kanálech a třeba i otáčecí most. Dali jsme si oběd a vlakem jsme jeli zpět do Sopot.

Akvárium v Gdyni – starší i novější expozice ve třech patrech budovy na konci gdyňského mola. Uvidíte tady sladkovodní i mořské živočichy. Nechybí akvária s obyvateli korálových útesů. Zajímavý byl model dna Baltského moře. Přístupné i pro kočárek, je tady výtah.

Prohlídka válečné lodi / historické plachetnice v Gdyni – lodě kotví u mola, které vede k akváriu. Platí se zde vstupné a můžete si prohlédnout loď ze všech koutů. Děti do 6 let neplatí, ale kočárek na loď nemůže. Kluci šli s manželem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *