Cestujeme

Poprvé v Benátkách

Den první a úkol dostat se z letiště Treviso do hotelu, který jsme měli rezervován na jednom z benátských ostrovů. To jsme zvládli dobře jen díky předchozímu nastudování. V jeden den jsme tak letěli letadlem, jeli autobusem i vlakem, nakonec nás čekala plavba lodí. Pokud se vydáte do Benátek, tak vám letecké společnosti nabízejí dvě letiště. Marco Polo (lítá třeba z Vídně), které je skutečně na dohled Benátkám a pak Treviso, které je ale úplně jinde. My jsme zvolili Treviso, kvůli tomu, že jsme chtěli letět z polských Katowic.

Na co si dát při takovém cestování pozor? Pokud nechcete platit větší peníze, využijte běžnou místní MHD! – nenechte se zlákat kyvadlovou dopravou soukromých firem. Všichni na vás budou u výstupu z letiště mávat a nabízet svou dopravu. Vy si však můžete koupit lístek na autobus za 2€ a jít 100 metrů dál na běžný autobus. Potřebujete se dostat na Treviso Centrale linkou číslo 6, odtud pak vlakem přímo do centra Benátek (zastávka Venice Santa Lucia). Poté pak na své ubytování pěšky nebo lodní dopravou (vaporetto), která jezdí také jako MHD. My jsme si hned po příjezdu do centra koupili 48 hodinový lístek (35€) na veškerou městskou dopravu (Actv), protože jsme chtěli navštívit hodně míst, včetně okolních ostrovů.

Benátky zahrnují celkem 117 ostrovů!

Pokud chcete spojit návštěvu Benátek s koupáním a odpočinkem na pláži, tak se vydejte na ostrov Lido di Venezia (opět lodní MHD). Nebo se tady rovnou ubytujte jako my. Najdete tady ubytování všech kategorií, my jsme zvolili menší hotel přímo u pláže. Ostrov je dlouhý 12 kilometrů, ale úzký – od břehu k břehu ho projdete za 5 minut – místy má jen 300 metrů (jinde zas 1500 metrů na šířku).

Tady bych ráda zmínila, že v Itálii mají pravidla (pláže bývají soukromé), kde si můžete roztáhnout svůj ručník nebo slunečník, a kde je to zakázáno. Mají placené zóny s lehátky i luxusními plážovými domky a tady vás s vlastním ručníkem opravdu vidět nechtějí. Ceny pronájmu příbytků i lehátek jsou dosti vysoké, pro představu cena za den 40 – 190 €. Koukalo se na to hezky a vypadalo to pohodlně, přesvědčete se v galerií fotek. My jsme využili možnost nechat ručníky na molu, netrávili jsme na pláži moc času. Najdete zde samozřejmě i veřejné pláže bez omezení.

Na Lido najdete vše, nespočet restaurací, dětská hřiště, obchody. Jezdí zde několik autobusových linek, které jsou také v rámci časové jízdenky Actv. My jsme naše 48 hodinové lístky opravdu využili naplno!

Čtěte dále, mám pro vás další tipy. Je tam toho tolik k vidění, že se do Benátek někdy ráda vrátím.

Navštivte další benátské ostrovy! Na ostrov Murano se z Benátek dostanete lodní MHD během 15 minut a ostrov je světoznámý hlavně kvůli výrobě skla. Můžete zde navštívit nejedny sklářské dílny a asi sto obchodu prodávajících suvenýry ze skla. Koupíte zde skleničky, skleněnou bižuterií, úplně cokoli ze skla. Opravdu na cokoli si vzpomenete – skleněný Pikachu, skleněný skateboard, muffiny ze skla…

Já jsem neodolala malým zvířátkům, které jsem dovezla dětem jako suvenýry. Dávejte pozor na ceny, to co jsem v jednom obchodě koupila za 5€, tak kousek vedle prodávali za 16€! Originální muranské sklo má štítek s označením (něco jako certifikát), ale hodně prodejců v Benátkách prodává i sklo “made in China”. Na ostrově opět najdete mnoho restaurací. My jsme tady našli nenápadný místní bufet, kde měli výborné cicchetti. Místní hospodu poznáte tak, že tam jsou Italové v montérkách, třeba při pracovní pauze. Překvapilo mě, že i stokilový chlap tady pije běžně prosecco nebo aperol, to se u nás v hospodě moc nevidí. 

Burano – další ostrov, který doporučuji nevynechat, i když na lodi strávíte dalších cca 40 minut v jeden směr. Burano je známé svými barevnými fasádami domů a tradiční ruční výrobou krajky. Ostrov je malý, projdete ho celý během hodiny. Samozřejmostí jsou opět restaurace a obchody se suvenýry. Burano má krásnou atmosféru – typické  kanály a barevné domy okolo. 

Pokud plánujete cestu dopředu a zajímají vás památky i uvnitř, tak doporučuji koupit vstupenky on-line. Kupují se s minimálním předstihem 30 dní. Většinou jsou vstupy na určitý čas a vy se vyhnete frontám, on-line vstupenka mívá funkci “skip the line”. Nebo o víkendu můžete využít delší otevírací doby a to už je většinou bez front (po 21 hodině). Také si dejte pozor na své oblečení, aby bylo vhodné – do baziliky Svatého Marka musíte mít zakrytá ramena, módní crop topy vám tady také neprojdou. Většina památek otevírá v 9:30, ale lidé stojí frontu už hodinu až dvě před tím. Pokud chcete mít kolem sebe minimum turistů, tak se vyplatí si přivstat. Jeden den jsme šli do centra kolem 6:30 a nikde nikdo! Tohle jsem ocenila hlavně u mostu Rialto, který je přes den doslova zasypán turisty.

Dožecí palác (Palazzo Ducale) sloužil jako honosné sídlo dóžat, později i parlamentu. Budova je obrovská, uvnitř jsme ale nebyli, třeba nám to vyjde příště! Vstupné stojí 30€.

Bazilika San Marco byla postavena už v roce 1092. Zdobí ji velkolepé kopule, zlatá výzdoba a nespočet soch. Na tuto památku byly nejdelší fronty.

Zvonice na S. Marco Campanile se svou výškou přes 98 metrů je ideální na poznání Benátek z jiné perspektivy. Vstupné je 10€ a překvapilo mě, že nahoru se dostanete pouze výtahem. Já jsem čekala kroky navíc a hromadu schodů. Výhledy stály za to.

Hodinová věž Torre dell´Orologio na náměstí San Marco vás na první zaujme modrým ciferníkem. Je z 15. století a je krásně zdobená. Zvoní každou hodinu. 

Náměstí San Marco je centrum všeho a nejdete tady již zmiňované památky. Celkový dojem z náměstí mi trochu kazily stánky se suvenýry, ale tomu se člověk v takovém turistickém centru nevyhne. Zajímavým úkazem bývá v určitých obdobích tzv. Acqua alta – kdy voda zatopí náměstí a turisté pak musí vyzout boty nebo naopak obout holínky. Náměstí je totiž nejníže položené místo v Benátkách.

Most Rialto (Ponte di Rialto) je nejstarším mostem přes Gran Canal. Je zajímavý tím, že má tři chodníky. Uprostřed mostu jsou dvě řady obchodů, chodníky vedou podél.

Most vzdechů (Ponte dei Sospiri) spojoval věznici a Dožecí palác. Mostem projdete i v rámci prohlídky.

Canal Grande není vyloženě památka, je to hlavní dopravní tepna vodní dopravy. Určitě ho využijete několikrát, při pohybu po Benátkách. Nad Grande Canalem najdete i čtyři nejznámější mosty Benátek – nejstarší a nejznámější je Ponte di Rialto, Ponte dell Accademia, Ponte degli Scalzi a nejnovější Ponte della Constituzione.

Ostrov San Michele je taková zajímavost, celou plochu totiž zabírá hřbitov. Už jen jak kolem plujte lodí, tak to má takovou speciální atmosféru. Můžete zde vystoupit třeba cestou na Murano, hodně turistů má rádo i taková místa. My jsme však hřbitov nenavštívil.

Za nás tedy Benátky doporučujeme! Jak jsem psala výše, je tady toho tolik k vidění… Tak ať se vám vaše cesty také vydaří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *