Cestujeme

Maďarský Esztergom – Ostřihom

Historie i koupání v maďarském městě Esztergom – česky Ostřihom. Kdysi bylo toto město “na chvíli” hlavním městem Maďarska, proto tady najdete významné historické budovy.

Město najdete hned za hranicí se slovenským městem Štúrovo, odděluje je Dunaj a jsou spojená mostem. Most Márie – Valérie, po kterém do Ostřihomi přijdete, je pouze pro osobní auta, kola a pěší. Nákladní doprava musí jinudy – nedalekým přívozem. Dominantou města je obrovská bazilika, která je dokonce třetí největší v celé Evropě. Tuto baziliku, zasvěcenou sv. Vojtěchovi, najdete také na maďarské bankovce 10 000 HUF. Ostřihom je dobrým bodem na další výlety, do Budapešti je to 50 kilometrů (vydejte se třeba do zoo nebo akvárií Tropicarium).

My jsme se sem vydali hlavně kvůli koupání, když cestujeme s dětmi. Najdete zde známé termální koupaliště Aquasziget. Koupaliště je starší, nemá žádné nerezové vany, ale klasické kachličkové bazény. Přesto nabízí zábavu i relax pro všechny. Najdete tady brouzdaliště pro nejmenší – vnitřní i venkovní. V dalších bazénech vyzkoušejte třeba vlnobití nebo divokou řeku. V jednom zákoutí vnitřního bazénu najdete i aquazorbing. Nechybí odpočívací bazény s termální vodou (36 stupňů) a plavecký bazén. Tobogány můžete vyzkoušet celkem čtyři, nic velkého, ale nám se to vše líbilo.

Vstupné není až tak vysoké (viz. níže), my my jsme ho měli v rámci našeho ubytování v ceně. 

Celodenní vstup do areálu Aquasziget:

Dospělí 6000 HUF (cca 390,- Kč)

Mládež (16-25) 3700 HUF

Děti 3000 HUF

Děti do 3 let ZDARMA

Rodinné vstupné 2 dospělí + 3 děti 15000 HUF (cca 950,- Kč)

Ještě je pak možnost levnějších odpoledních vstupů po 16 hodině.

Bydleli jsme tři noci v hotelu Grand Hotel Esztergom a ten vám s klidem mohu doporučit. Je určitě baby-friendly. Velké pokoje, výborné jídlo a v suterénu vyžití pro děti. Hotel nabízí pokoje i 60 m2 nebo si vyžádejte spojený rodinný pokoj jako my. A co se skrývá v suterénu, jak jsem zmínila výše? Velká herna pro děti každého věku! Od koutku pro nejmenší děti, po menší laserové bludiště a velká “ninja” dráha s úkoly pro každého. Pro herní nadšence je zde několik konzolí a počítačových simulátoru. My jsme se zabavili ještě se stolním fotbalem nebo ping-pongem.

Doporučuji procházky k Dunaji, kde kotví výletní lodě. Kluci byli nadšení. Mě zase překvapilo, že na plážích u Dunaje najdete i malé mušle. Tak jsme se tím také zabavili.

Zmrzlinu zde koupíte také všude, vydejte se třeba na náměstí.

Plechová bouda na vysokých sloupech uprostřed řeky? To je průmyslová zajímavost – nakladač uhlí, který fungoval od 1927 do roku 1970. Vypadá zvláštně, ale je už “před rozpadnutím”. Nakládač najdete cca 4 kilometry od centra, zaparkovat tam můžete přímo v místě a zdarma. Místo je zároveň přívozem (značeno cedulemi) pro nákladní auta a kamióny, takže dvě zajímavosti na jednom místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *