Cestujeme

Naše cesta do Říma

Na vaše přání přidávám report z našeho třídenního výletu do Říma, snad tento článek bude aspoň někomu užitečný…

Letenky do Říma 

Letenky jsme si hledali a kupovali sami. Rádi létáme v denní hodiny, noční časy nás nelákají. Zabere to trochu času, ale vždy najdeme takové letenky, které nám vyhovují. Tak jako loni na Mallorcu, do Dubrovníku nebo do Benátek – není se čeho bát, letenky si zvládne koupit každý. Určitě kupujete přímo u provozovatele letu!

Letěli jsme z polských Katowic, máme to blízko. Lepší cena byla určitě z Vídně, ale tam bychom jeli déle a čas odletu nám lépe vyhovoval z Polska. Letenky pro dva nás vyšly 5800,- Kč s jedním kabinovým zavazadlem (Wizz Air).

Vstupenky / vstupy předem / fronty 

Fronty jsou na všechny památky, hlavně pokud nemáte koupené vstupenky předem. Často fronty zdrží kontroly – na některé památky musíte projít bezpečnostními rámy.

Ještě doma jsme kupovali vstupenky do Collosea + Forum Romanum za 18€/os. dají se koupit přesně měsíc předem, to spouštějí on-line prodej. Vstup je na konkrétní den i hodinu, dovnitř jsme pak šli bez fronty. On-line jsme měli kupovali i vstup do Pantheonu za 5€/os, tam byla fronta opticky dlouhá, ale šlo to rychle. Na Baziliku svatého Petra ve Vatikánu jsme šli v sedm ráno, tím jsme se vyhnuli delší frontě, která se tvořila později (ke zdržení opět docházelo kvůli bezpečnostním kontrolám).

A kdo má rád fronty, tak jděte na vybrané památky v neděli, mívají vstup zdarma, ale v řadě strávíte více času! Někomu to za to stojí… Naopak v první neděli v měsíci a každé pondělí je zcela uzavřen Andělský hrad, dovnitř se nedostanete. Určitě budou existovat i další výjimky v otevíracích dobách pro návštěvníky, doporučuji před návštěvou kouknout na oficiální weby památek.

Doprava z letiště a po městě 

Z Katowic to léta na letiště Fiumicino – odtud máte několik možností, jak se dostat do centra. 

Přímým vlakem Leonardo express (bez zastávek) na hlavní nádraží za 14€/osoba. Můžete také využít běžný vlak, který je levnější (8€/os.), záleží, kam se potřebujete dostat. My jsme si vyzkoušeli obě varianty. Jízdenky na vlak koupíte v automatech s označením Trenitalia (přímo na konkrétní spoj), italsky umět nemusíte, stačí základ angličtiny. Pozor na označení jízdenky před jízdou!! Nestačí mít koupený lístek, musíte ho aktivovat ještě na nástupišti (v případě vlaků) nebo v autobuse. Revizora neukecáte argumentem, že jste to nevěděli – pokuta 50€ za každého! Revizory jsme potkali ve vlaku i v autobusech. Autobus jsme využili dvakrát, lístek lze koupit také on-line a vy si ho v mobilu aktivujete, až budete potřebovat – cena 1,5€ za 100 minut. Taky bych ráda upozornila, že doprava v Římě je “divoká”, autobus měl bežně zpoždění i desítky minut. Raději jsme chodili pěšky…

Co vše jsme navštívili? 

Vatikán – Bazilika svatého Petra + výstup na kopuli

Fontánu di Trevi

Colloseum + Forum Romanum

Pantheon

Památník Viktora Emanuela s vyhlídkou 

Španělské schody

park Villa Borghese – tady můžete strávit klidně půl den (krásná příroda, půjčovna kol, koloběžek, vozítek i bruslí, možnosti občerstvení)

náměstí Navona

náměstí di Fiori

Tipy na ubytování 

V Římě seženete ubytování všech kategorií, třeba i za 5 tisíc / 3 noci… My máme rádi pohodlí a chtěli jsme v ceně i snídani. Vybírali jsme podle vhodné výchozí polohy k památkám. Nás vyšly tři noci na 16 tisíc, se vším jsme byli spokojení (jen víkendová párty pod okny nás trochu překvapila).

Jako dobrý výchozí bod k výletům doporučuji pro ubytování oblast Trastevere nebo okolí Campo di Fiori. Vyhnula bych se určitě okolí hlavního nádraží, ceny jsou tam nižší, ale prostředí tomu odpovídá.

Jídlo a jeho ceny 

Můžete se najíst v restauracích, bufetech či fastfoodech. Ceny jídla jsou na velkoměsto v pohodě, pití je v restauracích dražší. Za dobrou pizzu zaplatíte 8-20 €, těstoviny 10-20 €. Čepované pivo stojí ve většině restauracích 7€, podobná je i cena za sklenku vína (vyplatí se pak koupit litr ve džbánku za cca 16-18 €). Cena kávy byla okolo 3€, aperol spritz 7-8€. V čase večeří jsou restaurace plné, lidé stojí i fronty na místo u stolu.

Co mě v Římě překvapilo? 

Množství lidí – i když jsem v rámci plánování koukala na webkamery míst, tam těch lidi tam bylo skutečně hodně.

Doprava v centru – ani sanitky neměly šanci.

Zelení papoušci na mnoha místech  – čekala bych holuby a vrabce. 

Upozornění na závěr… Vatikán a město Řím očekávají, že je během Jubilejního roku 2025 navštíví odhadem 35 milionů poutníků z celého světa. Už teď tak kvůli této akci pro křesťany upravují infrastrukturu, hlavně v okolí Vatikánu. Tak to stihněte raději ještě letos.

Šťastnou cestu a ať se vám Řím také líbí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *